Essencium.net

Essencium.net je stránka kde si môžeme vybrať rôzne druhy esencií na harmonizáciu nerovnováh nášho bytia.

Boh stvoril svet, no nevytvoril „môj“ svet. Stvoril surový materiál, z ktorého si každý vyberie čo chce a vybuduje vlastný individuálny svet. Na tejto ceste prechádza rôznymi situáciami, ktoré prekonáva podľa okolností. Ak sa nevieme spojiť so svojou vlastnou podstatou (esenciou), na vyrovnanie stavov si môžeme vybrať práve z rôznych esencií (podstát) rastlín.

Podľa NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) Č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, nesmieme u rastlinných olejov ako potravín podávať informácie týkajúce sa diagnózy ani uvádzať tvrdenia o liečivých účinkoch výrobku na ľudský organizmus. Naše informácie sú prevzaté z dostupných zdrojov na internete, od výrobcov rastlinných olejov, z referencií zákazníkov a nenahrádzajú liečbu určenú lekárom.
Ďakujeme za porozumenie.

Na fyzickej rovine sú to práve esenciálne oleje, ktorých chemické zloženie pri správnom výbere napomáha doplniť ten prvok, ktorý danému organizmu práve chýba. Tým že majú svoje špecifické vône, druhotne podporujú i psychiku.

Na psychickej rovine sú to napr. Bachove kvetové esencie, ktoré vyrovnávajú jemnohmotnú úroveň daných stavov, tým že vytvárajú harmonizačné situácie a stavy, ukľudňuje sa i fyzické telo.

Spojením týchto dvoch spôsobov telo začne nadobúdať samoliečebný proces.

Táto stránka je ponuka rôznych variácií spojenia esencií rôznych typov a zameraní na harmonizáciu každého jednotlivca podľa príčin ktoré ho do daných nerovnováh dostali.

Sme tu pre vás ak potrebujete odbornú radu stačí napísať, a my si s vami dojednáme termín jednoduchej konzultácie ku vášmu výberu.

 

Čo sú kvetové esencie?

Bachove kvetové esencie sa používajú na podporu človeka pri problémových emocionálnych stavoch, ktoré ústia do jeho fyzických zdravotných ťažkostí (psychosomatických ochorení). Súbor 38 kvetových esencií je výsledkom dlhoročnej práce anglického lekára – chirurga, patológa, bakteriológa a homeopata Dr. Edwarda Bacha (1886 – 1936). Všimol psychoprofylaktické účinky niektorých rastlín a pripravoval esencie na vyrovnanie emócií a mentálnych stresov (strach, neistota, osamelosť, neprimeraný záujem o niektoré skutočnosti, precitlivenosť na niektoré vplyvy alebo myšlienky, atď.)

Je to forma doplnkovej metódy pri prekonávaní psychosomatických ťažkostí, avšak v žiadnom prípade nie je považovaná za náhradu psychoterapie!

Odporúčané užívanie je 4 x denne 4 kvapky. Tak často, kým je potreba.

Riedenie:

Môžeš použiť na jazyk, pod jazyk, na čelo do vody. ak máš negatívne pocity kedykoľvek. Môžeš kvapkami natierať miesto, ktoré prejavuje fyzickú bolesť – zmierni ju alebo úplne odstráni podľa toho, v akom je štádiu.

Môžeš ich použiť aj do kúpeľa- tiež 4 kvapky do vane, lavóra na nohy, použiť po sprche atd.

Účinky na zvieratá

Rovnako ako ľudia majú svoje osobnostné znaky, majú svoje povahové postoje i zvieratá. Preto aj pre nich účinkujú esencie rovnako. Krízová esencia- rescue remedy- pôsobí na zvieratá ako základný prostriedok na všetky účely, na ktorý reagujú priaznivo bez ohľadu na svoj stav či príčinu utrpenia. Dávkovanie je rovnaké ako u ľudí 4 kvapky z RR plus po 2 kvapky vybranej esencie do nápoja zvieraťa, či na potravu. Pre väčšie zvieratá 10 kvapiek do vedra. Ak sa podáva napr. na kocke cukru, stačia 4 kvapky.

Koncentráty originálnych esencií majú neobmedzenú účinnosť. Užívaním bachových esencií nevzniká závislosť ani predávkovanie. Neovplyvňujú žiadnu inú formu liečby. Sú podporným prostriedkom.

 

 

Čo sú silice, esenciálne či éterické oleje? 

Rastliny, rovnako ako ľudia, majú svoj bioinformačný systém. Informácie získavame tak zhora ako i zo zeme. Zo zeme ich získavame kvalitnou organickou potravou. Ak  je potrava kvalitná, na nasýtenie jej stačí málo. Modifikovaním potravy získavame nekvalitné informácie a tým sa potrebujeme „dojedať“. U väčšiny z nás sa akosi sa stratil kontakt so zemou. Zvykli sme si, že je pohodlnejšie potraviny nakúpiť ako vypestovať. Tak vznikajú novodobé disfunkcie u ľudí, zvierat i rastlín.

 

Éterické oleje slúžia potrebám rastlín skôr, ako slúžia nám. Majú dôležité a rozmanité úlohy v metabolizme rastlín. Slúžia na prilákanie užitočného hmyzu a ochranu proti škodlivým mikroorganizmom. Naviac umožňujú rastlinám vysielať a prijímať signály a komunikovať medzi sebou. Éterický olej je prchavá časť kvapalín rastlinných látok rozpustných v tukoch, ktoré obsahujú odrodové zlúčeniny získané produkciou stonky, vetiev, plodov, kvetov, semien, koreňov, kôry, ihličia, listov atď. Akú funkciu spĺňajú jednotlivé časti rastliny, taký osoh bude aj z destiláciou získaného výsledného produktu - esenciálneho oleja.

Jedným z významov slova essence je esencia, podstata, bytie, silica,..... Podstatou esenciálnych olejov je ich homeostatická inteligencia a regulácia rovnováhy v organizme. Látky vzniknuté parnou destiláciou sú prchavé, preto tieto oleje nazývame éterické. Éterický olej je životnou silou rastliny. Chráni ju rôznymi spôsobmi. Keď sú rastliny poranené, esenciálne oleje z rastliny prúdia na ranu, chránia ju pred infekciou (antiseptikum), iniciujú proces hojenia, likvidujú vírusy, baktérie, huby, vnútorné i vonkajšie parazity. Robia to isté pre ľudí, keď sú aplikované na ľudské nerovnováhy .

Éterické oleje môžu byť užitočné v životnej i rastlinnej ríši kvôli ich silnej účinnosti. Oleje pracujú na rôznych frekvenciách a vibráciách. Ten istý olej môže pracovať rôzne v závislosti od potrieb rastliny, zvieraťa či osoby. Oreganový olej zabije nepriateľské mikróby pri starostlivosti o tie, ktoré sú priateľské. Majú inteligenciu na odlíšenie dobrých baktérií od zlých a zaútočia len na zlé, kým vyživujú dobré. Používame ich pre ich účinky a schopnosť regulovať jednotlivé telesné systémy vrátane psychiky. EO majú blahodárne účinky na fyzickej, psychickej (emocionálnej, mentálnej,  duchovnej i duševnej) ba i energetickej vrátane finančnej úrovni.

Čisté oleje terapeutickej kvality sú bez zásahu človeka do vnútorného procesu destilácie. Syntetické esenciálne oleje nemajú žiadaný efekt, nakoľko ho všetko organické dokáže rozpoznať a vytvorí si proti nemu odolnosť.

Na záver poznatok z psychosomatického uhla pohľadu. Každý z nás je jedinečný- človek, rastlina, kameň či zviera. Neexistuje rovnaká bytosť či vec na svete aj keď len o malinky rozdiel, predsa sa líši. Preto neexistuje univerzálny liek na ochorenia. Ani ochorenie nie je rovnaké. Dávame názvy rôznym chorobám, majú svoje diagnostické čísla, na ne sú predpísané určité lieky. Jednému zaberú, iným nie. Prečo je to tak? Jeden ochorie preto, že je sám, iný, že je okolo neho veľa ľudí. Ako môže univerzálne niečo fungovať? Lieky sú jednorozmerné, naprogramované ako roboti na vykonávanie určitých akcií v tele, nerozlišujú či je telo môže mať prospech z nich, alebo nie. Ak sa zmenia podmienky tela, lieky ďalej robiť to, čo robia, aj keď ich akcie už nie sú prospešné. Esenciálne oleje sú multidimenzionálne, naplnené homeostatickou inteligenciou na obnovenie telo dostate of zdravú rovnováhu. Pri zmene telesnej podmienky, oleje sa vedia prispôsobiť, zvýšiť alebo znížiť krvný tlak či cukor podľa potreby, stimulujú alebo potláčajú aktivitu enzýmu podľa potreby, sú povzbudzujúce alebo relaxačné podľa potreby. (moja poznámka: riešia sympatikóznu či parasympatikóznu časť priebehu ochorenia).
Oleje sú aktívne. Lieky sú pasívne. Liek zaberá na toľko %, koľko % má pacient svoju vlastnú energiu. Na cudziu energiu v tele nemôže zabrať. Ak ovplyvňujeme druhých, ak ich tlačíme do situácie, o ktorej si myslíme, že je pre nich najlepšia , uberáme seba i ich o vlastnú energiu. Ak sa nevieme spojiť so svojou vlastnou energiou, práve energie rastlín sú tie, ktoré pomôžu vrátiť telu vlastnú energiu.

 

T topicky(lokálne) – masáže, obklady, kúpele, aplikácia na problémové miesta

A aromaticky (difúzne, inhalačne)

I interne(vnútorne)

 

EO sú rozpustné v cukroch (kocka cukru, med, alkohol) a v tukoch (jogurt, smotana, mlieko, rastliný olej, masti, vosku, ...), v iných tuhých substrátoch- soli, sóda bikarbona, škrob. V spojení s vodou plávu na povrchu, preto pri vnútornom užívaní používame buď kapsle, alebo do nádoby najprv dáme kvapky, aby sa vytvorila na povrchu taká emulzia a potom dolievame tekutinu, takýmto spôsobom môžeme pri jednom použití EO naliať tekutinu aj niekoľko krát.

masáže - 0,5% (deti do 6.let) - 5% (dospelí)

Nekvapkajte esenciálny olej do vane neriedený!

 

Po lokálnej aplikácii citrusových olejov nevystavujte kožu slnku podobu 12-72 hodín. Esenciálne oleje neaplikujeme do očí, uší a neriedené na sliznice. V prípade podráždenia kože alebo vstreknutí do očí použite na vypláchnutie čistý rastlinný olej. Nikdy nepoužívajte vodu!

 

Skladujeme na tmavom mieste, v uzavretých fľaštičkách. Oleje náchylné k oxidácii (citrusy, ihličnany, modré oleje) môžeme uskladniť v chladničke a spotrebovať do 1-2 rokov. oxidácii môžeme zabrániť aj preliatím čiastočne spotrebovaného oleja do menšej fľaštičky. Bežne nemusíme dávať oleje do chladničky a dobre uzvařeným, čistým esenciálnym olejom vzniknutým parnou destiláciou bez prímesí riediacich látok by nemali škodiť ani vysoké teploty. Esenciálne oleje vydržia v plnej sile mnoho rokov, mnohé dokonca starobou získavajú na kvalite.

 

1.6.2015 sa rozhodnutím Europarlamentu esenciálne oleje dostali do režimu chemických látok. Znamená to, že teraz sú všetci ich dodávatelia povinní označovať ich výstražnými symbolmi a texty, ktoré sme boli zvyknutí vídať na najrôznejších chemických látkach. Pri ich výklade odporúčame používať vlastné súdnosť a zdravý rozum.